15 Kasım 2016 Salı

Diyabet'e Dikkat Çekmek İçin Bisiklet Kullandılar

İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü 14 Kasım Diyabet Günü dolayısıyla bisiklet turu düzenledi. Turun ardından konuşan İl Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, "Yapılan araştırmalara göre, fazla kilosunun yüzde 10'unu veren bir kişi, diyabet olma ihtimalini yüzde 50 azaltıyor" dedi.

14 Kasım Dünya Diyabet Farkındalık Günü kapsamında İzmir Halk Sağlığı Müdürlüğü bisiklet turu düzenledi. Konak Meydanı'ndan saat 11.00'de tura başlayan yaklaşık 50 bisikletli, Kordon'dan Alsancak Limanı'na kadar gidip geri döndü. Turun sonunda ellerine mavi uçan balon alan bisikletliler, İzmir Saat Kulesi etrafında halka oluşturdu. Bisikletlileri görerek özenen, down sendromlu 8 yaşındaki Hünkar Bal da bisiklete binmek istedi. Halk Sağlığı Müdürlüğü görevlileri, küçük Hünkar'ı kırmayarak bisiklete bindirdi. Hünkar, bisikletle Konak Meydanı'nda kısa bir tur attı.

Turun ardından konuşan İzmir Halk Sağlığı Müdürü Bediha Salnur, "Diyabet kan şekerimizi düzenleyen insülin hormonunun fonksiyonlarında, salınmasında ve etki mekanizmasındaki bozukluk nedeniyle ortaya çıkan bir hastalık. Halk arasında şeker hastalığı olarak biliniyor. Tip 1 diyabet çocuk ve gençlerde, tip 2 diyabet ise erişkinlerde görülüyor. Obezite ile mücadele edip sağlıklı beslenerek şeker hastalığına yakalanma riskimizi düşürebiliriz. Şeker hastalığımız varsa bunu da komplikasyonlar ortaya çıkmadan, geç kalmadan fark edip tedavisi için çalışmak gerek" dedi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder